"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi samochodami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to wypadałoby mieć swoją".

Andrzej Sapkowski

28. Finał WOŚP. Mamy nowy rekord.

Zmień rozmiar czcionki

Kolejną rekordową sumą zakończył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kuźni Raciborskiej. Zbiórka do puszek kwestarskich i licytacja rozmaitych przedmiotów przyniosła kwotę w wysokości 34.007,97 zł (suma z kwesty wolontariuszy 28006.44 PLN , natomiast wynik aukcji to 6.001,53 zł). To o 4,5 tys. zł więcej niż rok temu.
Od rana na ulice Gminy Kuźnia Raciborska oraz Gminy Nędza wyszło 23 wolontariuszy. Gdy powoływano kuźniański sztab, zgłoszeń było 24. Jeden z wolontariuszy niestety nie doczekał finału. Mowa o 76-letnim Eugeniuszu Bocheńskim, który zmarł 24 grudnia ub. roku. Zgromadzeni w sali widowiskowej MOKSiR, powstali i minutą ciszy uczcili pamięć pana Eugeniusza. Dodatkowo w siedzibie biblioteki wystawiono identyfikator E. Bocheńskiego, oklejony czerwonymi serduszkami. Program artystyczny rozpoczęły dzieci z Przedszkola nr 1 w Kuźni Raciborskiej. Zaraz po nich na scenę weszły dzieci z Przedszkola nr 2, po występie których przyszła pora na pierwszą odsłonę licytacji, którą prowadzili wspólnie Anna Kijek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz pracownik tej instytucji Jacek Gąska. Co można było nabyć w trakcie aukcji? Sporo było gadżetów WOŚP (magnesy, plecaki, zawieszki, koszulki, czy orkiestrowe plakaty 28. finału). Jak co roku, nie zabrakło też rzeczy ofiarowanych przez mieszkańców. Do nich należały m. in. dwa modele zdalnie sterowanych helikopterów, które sprzedano odpowiednio, ręcznie malowany obraz przedstawiający Alberta Einsteina, koszulka klubu motocyklowego "Family Ghost", pakiety przekazane przez dyrektora Banku Spółdzielczego w Kuźni Raciborskiej Krzysztofa Melnarowicza, spinki do koszuli oraz album fotograficzny przygotowany na 800-lecie praw miejskich Raciborza, które ofiarował były dyrektor MOKSiR, a dziś wiceprezydent tego miasta Michał Fita, kalendarz ścienny trójdzielny ze zdjęciami z programu "Wyburzacze" przekazany przez firmę JustynTrans z Turza (kalendarz można również nabyć na Allegro), tort z napisem 28. Finał WOŚP i lalki przedstawiające Koziołka Matołka oraz... Jurka Owsiaka. Niemałą kwotę, zapłacono za leżak Gminy Kuźnia Raciborska. Swoje "fanty" dorzucił również burmistrz Paweł Macha. Jednym z nich był obraz, wylicytowano też "dzień w fotelu burmistrza" oraz obiad z burmistrzem. W roli włodarza będą mogli sprawdzić się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Obiad również wylicytowała kuźniańska podstawówka. I tu rodzi się pewien problem, który włodarz będzie musiał rozstrzygnąć, bowiem ów "dar" nie miał wyznaczonej liczby osób, a uczniów w szkole jest ponad 300... Aukcja odbywała się na przemian z występami artystycznymi. Przed publicznością wystąpiła Renata Galas, a formacją, która zamknęła kuźniański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zespół Echo.