"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi samochodami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to wypadałoby mieć swoją".

Andrzej Sapkowski

Co zrobić, żeby zrozumieć Śląsk?

Zmień rozmiar czcionki

Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć bohaterka książki pt. "Żeby zrozumieć Śląsk". Premiera publikacji odbyła się 25 września o godz. 17 w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Książka została napisana w ramach Stypendium Marszałka Woj. Śląskiego w dziedzinie kultury na rok 2019. 

Autorką jest dziennikarka Katarzyna Siwczyk, autorka projektu "Kobieta ze Śląska", obecnie Zastępca Redaktora Naczelnego i prowadząca autorskie programy w Telewizji Regionalnej TVT, wcześniej przez kilka lat związana z Dziennikiem Zachodnim.

O książce

„Śląsk tradycyjny, czy Śląsk nowoczesny?  Jak go widzisz i jak chcesz o nim myśleć? To główne pytanie, jakie zadaje sobie 31-letnia Agnieszka - młoda mama, która próbuje się zmierzyć ze swoją śląskością i staje przed dylematem, w jaki sposób nauczyć wrażliwości na ten region swojego syna. Bohaterka zabierze nas w trzydziestodniową podróż po Śląsku.

To będzie lekcja o Śląsku, której zabrakło w planie zajęć. Wycieczka, która pobudzi wszystkie zmysły na czucie śląskości. Bohaterka wybierze się do Muzeum Śląskiego i na Górę Św. Anny. Pojedzie na mecz Górnika Zabrze, zobaczy w Teatrze Śląskim spektakl o losach śląskiej rodziny i usiądzie w klimatycznej kawiarence na Nikiszowcu. Czy znajdzie tam odpowiedź na pytanie, czym dla niej jest Śląsk i jak powinna o nim opowiadać swojemu synowi? 

Usiądzie obok autorytetów – myślicieli, działaczy, naukowców, twórców, dla których Śląsk nigdy nie był obojętny – on ich inspirował, motywował, ale też doskwierał. Tych, którzy stąd wyjechali, zapyta dlaczego, zaś tych, którzy zdecydowali się zostać - czy nie żałują, czy dobrze im z tym Śląskiem tu i teraz.

W książce znalazły się rozmowy m.in. z profesorami: Dorotą Simonides, Markiem Szczepańskim, Zbigniewem Kadłubkiem, Jolantą Tambor, Ryszardem Kaczmarkiem, Jerzym Buzkiem, Marianem Zembalą, a także Józefem Musiołem, dr Małgorzatą Tkacz-Janik, dr Jerzym Gorzelikiem, red. Marią Pańczyk-Pozdziej, ks. Bernardem Czerneckim, Pawłem Świerczkiem, Tomaszem Kiełkowskim, Joanną Robok oraz Robertem Talarczykiem, Łukaszem Kaczmarczykiem z Kabaretu Młodych Panów, Claudią Chwołką oraz psycholożką Moniką Ścibich.

Każdy z rozmówców ma inne spostrzeżenia na temat regionu. Każdy zajmuje się na co dzień czymś zupełnie innym (od kultury po politykę) i uznaje inne wartości.

Opinie konserwatywne zderzą się tu z opiniami kontrowersyjnymi. Czytelnik sam wybierze, do której z wizji Śląska i śląskości jest mu najbliżej.

Książka ma zachęcić do refleksji nad śląską tożsamością.”

Słowa autorki

Wyszłam na ring, walczyć ze swoimi śląskimi kompleksami i niezrozumieniem. I choć wciąż nie znam wyniku tego starcia, nie żałuję, że zaczęłam tę bitwę myśli w swojej głowie. Do tej osobistej próby zrozumienia Śląska udało mi się zaprosić ludzi wyjątkowych, za co jestem im ogromnie wdzięczna – podkreśla autorka i dodaje, że jej bohaterowie są ekspertami w różnych dziedzinach, autorytetami, ale także zwyczajnymi Ślązakami. - Prezentują różne, czasem szanowane, nieraz skrajne opinie. Za każde słowo i opinię, za wszystkie cenne uwagi, a przede wszystkim ważne rozmowy, dziękuję im wszystkim i każdemu z osobna. Wierzę, że wszystkie rozmowy i refleksje spisane na kartach tej książki pomogą wszystkim tym, którzy nie mogą się odnaleźć w śląskiej rzeczywistości lub jest im w życiu niewygodnie, bo te opinie o wielu odcieniach każą nam się zatrzymać i zastanowić, jaki kierunek obrać na dalsze lata – tymi słowami autorka zachęca do lektury.

Książka „Żeby zrozumieć Śląsk” to druga publikacja Katarzyny Siwczyk. Wcześniej ukazał się zbiór wywiadów ze znanymi kobietami pochodzącymi z województwa śląskiego – „Kobiety ze Śląska”.

Książka jest dostępna w sprzedaży online. Szczegóły nt. publikacji na stronie https://www.facebook.com/kobietazeslaska/