"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi samochodami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to wypadałoby mieć swoją".

Andrzej Sapkowski

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami

Zmień rozmiar czcionki

31 stycznia odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Celem zbiórki 29. Finału było zbieranie środków pieniężnych pod hasłem:

"Laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy. Finał z głową!"

W tym roku w akcję włączyło się 11 wolontariuszy, którzy - mimo ujemnej temperatury - z tekturowymi puszkami dzielnie kwestowali na terenie Kuźni Raciborskiej, Nędzy (tutaj zbiórka odbywała się nie tylko przed kościołem, ale i we Fryzjerni Sandry Kułagi, która całkowity dochód ze swojej niedzielnej pracy przekazała na rzecz WOŚP), Zawady Książęcej, Rud i Turza.

Pieniądze można było wrzucać również 12 do Sztabowych Puszek Stacjonarnych ulokowanych na terenie gminy i to już od 15 grudnia.

W siedzibie sztabu WOŚP, który znajdował się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie można było zakupić orkiestrowe gadżety (maski, koszulki, smycze, płyty DVD, kalendarze czy kominy) za datek wrzucony do Sztabowej Puszki Stacjonarnej. W związku ze stanem epidemii, nie odbył się w tym roku program artystyczny i licytacja, która zawsze do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji ściągała tłumy mieszkańców. Tym razem aukcja przeniosła się do Internetu, gdzie na portalu Allegro.pl można licytować rozmaite przedmioty, wśród których znalazły się m. in. obiad w restauracji "Nad Rudą", wykonana na szydełku figurka przedstawiająca Jurka Owsiaka czy obrazy lokalnych artystów.

Można stwierdzić, że wynik zbiórki, choć o wiele niższy niż przed rokiem i tak jest powodem do zadowolenia, ponieważ na cele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzyskano 21897,96 zł, w tym:

Suma z kwesty wolontariuszy 14454,13 zł,

Suma z kwesty do Sztabowych Puszek Stacjonarnych 7169,70 zł,

Kwota z eSkarbonek wolontariuszy 270,00 zł,

Kwota z eSkarbonki Sztabu 990,00zł,

Oprócz tego z aukcji allegro uzyskaliśmy kwotę 2089,55 zł, czyli w sumie 23 987,51 zł  

Do późnych godzin wieczornych trwało liczenie zebranych pieniędzy. Mimo trudnych warunków związanych z epidemią, można powiedzieć, że darczyńcy nadal mają wielkie serca.

Kuźniański finał byłby zdecydowanie skromniejszy, gdyby nie pomoc lokalnych przedsiębiorców, którzy mimo trudności, jakie w tym roku dotknęły wszystkich, nie odmówiły swojej pomocy przy organizacji zbiórki. Podziękowania należą się również pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej oraz jej filiom w Rudach i Turzu, a także obecnym i były pracownikom MOKSiR, którzy jak co roku włączyli się w skrupulatne liczenie zebranych przez wolontariuszy pieniędzy.